Být krásná se slečnou Pavlinovou! | prodej-aut.com

Královna krásy Moravy Pavlina Kleinová odhaluje svá tajemství krásnému a zdravému tělu. Fitness, strava, tipy pro krásu – vše, co potřebujete, abyste se cítili krásně!

Jak užívat bylinky na hubnutí – odvar, nálev a macerát

Jak užívat bylinky na hubnutí – odvar, nálev a macerát


Od prvního okamžiku, kdy člověk objevil zázračné vlastnosti bylinek, bylo objeveno spoustu nápaditých cest pro využití jejich léčivého bohatství. Lidstvo se v průběhu staletí ve své kreativitě skutečně neomezovalo, a tak se můžeme setkat s doklady o skutečně širokém spektru způsobů užívání rostlinných pomocníků.
Protože ovšem pracujeme s bylinkami na hubnutí a chceme tak v první řadě příznivě působit na náš zažívací systém, omezíme se na tři způsoby jejich zpracování – odvar, nálev a macerát.

Tato metoda se používá v případech, když se kýžené látky z rostlin do vody uvolňují delší dobu a nezbývá nám, než je doslova vyvařit.

Je proto vhodná pro odolnější části bylinek nebo jejich kořeny. Postup je jednoduchý: léčivky zalijete studenou vodou a směs přivedete k varu. Poté máte dvě možnosti – buď vaříte dál, nebo odvar odstavíte a necháte vylouhovat. Doba tohoto procesu pak závisí na druhu a části rostliny. Po odvaru také saháme v případech, kdy chceme dosáhnout zvýšené koncentrace léčivých složek. A jaké bylinky se používají v přípravě odvaru? Například kořen pampelišky je výborným prostředkem proti zácpě, kořen ženšenu je ve východní medicíně znám již po staletí a odvar z mateřídoušky je skvělým asistentem při žaludečních křečích.

Asi nejpopulárnějším způsobem konzumace bylinek je nálev.

Ten je též známý pod zobecnělým názvem takto nejčastěji připravované rostliny, čaje. Věříme, že postup zde nemusíme nijak extrémně rozvádět, ale pro úplnost tak stejně učiníme: bylinky zalijeme vroucí vodou a necháme vylouhovat. Nálev pak spotřebováváme ve většině případů ještě teplý. Mezi nejobvyklejší kandidáty pro tento způsob přípravy patří například máta, guarana, kopřiva nebo obvzláště mezi ženami známý kontryhel clanky.

Nejšetrnější způsob extrakce všeho dobrého z bylinek je macerace. Ta spočívá v dlouhém louhování rostlin ve studené vodě – na naší planetě nejhojnějšímu rozpouštědlu. I když je tento způsob veskrze zdlouhavý, neriskujete jeho užitím případné poškození účinných látek. Vhodnými bylinkami pro tento druh extrakce je například kopřiva nebo máta.

Rate this post