Být krásná se slečnou Pavlinovou! | prodej-aut.com

Královna krásy Moravy Pavlina Kleinová odhaluje svá tajemství krásnému a zdravému tělu. Fitness, strava, tipy pro krásu – vše, co potřebujete, abyste se cítili krásně!

Výhody fyzického cvičení pro duševní zdraví

Výhody fyzického cvičení pro duševní zdraví


Nech si předepsat cvičení na léčbu stresu, úzkosti a deprese

Všichni víme, že fyzické cvičení je vhodné, nebo spíše nutné, pro naše tělo. Snižuje hladinu nebezpečných látek, zvyšuje sílu, zlepšuje držení těla a příznivě působí na kardiovaskulární systém.

Tělesný trénink ale zároveň zlepšuje naše mentální zdraví. Snižuje depresi, úzkost, zlepšuje soustředění a má pozitivní dopad na mnoho dalších psychických stavů. Například odstraňuje stres, prohlubuje spánek, zlepšuje paměť a stimuluje dobrou náladu. Tyto pozitivní účinky cvičení platí bez ohledu na věk nebo pohlaví.

Jaké jsou výhody fyzického cvičení pro duševní zdraví    

Cvičení není jenom o aerobní kapacitě a objemu svalů. Ano, tělesný trénink zúží tvůj pas, zlepší tvoji fyzičku a sexuální život a prodlouží ti život. Ale je tohle tvoje jediná motivace pro cvičení?

Ten, kdo cvičí, se cítí nabuzený, energický, má pozitivní náladu a žije více v přítomnosti.

Cvičení a stres – stresující situace přivádí tvoje svaly do napětí (obličej, krk, ramena) a způsobuje tak bolest krku a zad nebo bolesti hlavy cs.wikipedia.org. Možná máš zvýšený tep nebo svalové křeče. Dalšími problémy pak mohou být nespavost, bolest žaludku, pálení žáhy, průjem nebo časté močení. Tyto příznaky pak stres ještě zvyšují a roztáčí se začarovaný kruh.

Cvičení ti pomůže tento začarovaný kruh přerušit – uvolní se endorfiny (hormony štěstí), pohyb a cvičení uvolní svaly a napětí v těle. Vzhledem k úzkému propojení těla a mysli,  zlepšení fyzického stavu budu mít zásadní dopad na stav duševní.

Cvičení a úzkost – tělesné cvičení je přírodní lék na úzkost. Uvolňuje napětí a stres, zvyšuje fyzickou a duševní energii.  Výhody cvičení pro boj s úzkostí posílíš zvýšením pozornosti namísto blouděním myšlenkami jinde. Zaměř se na tělo a vnímej pouze to, jak svaly pracují při provádění jednotlivých cviků. Zaměření se na cvičení ti pomůže přerušit proud starostí v tvojí hlavě https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%A9vn%C3%AD_mozkov%C3%A1_p%C5%99%C3%ADhoda.

Cvičení a deprese – pohyb a cvičení jsou spolehlivými bojovníky, kteří podporují změny v mozku. Růst nervových spojení, snížení zánětu a vznik nových modelů chování, jež zvyšují klid a prohlubují dobrý pocit a vnímaní okolního světa.

Cvičení a porucha soustředění – kromě zvýšení motivace, zlepšení nálady a paměti, cvičení zvyšuje koncentraci. Fyzický trénink posiluje vylučování dopaminu, norepinefrinu a serotoninu. Tyto hormony zásadně ovlivňují soustředění a pozornost.

Další mentální a emocionální benefity cvičení

 • Ostřejší paměť a přemýšlení
 • Vyšší sebevědomí
 • Lepší spánek
 • Více energie
 • Větší odolnost

Kolik cvičení musím provádět pro získání výhod cvičení pro mentální zdraví    

I málo cvičení je lepší než nic. I pár minut tělesné aktivity je lepší než ležení u televize. Chceš se do toho pustit? Začni 5-minutovkami několikrát týdně a postupně zvyšuj délku a zátěž. Pokud nejsou tvým cílem špičkové sportovní výkony, úplně bude stačit střední zátěž https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypertenze.

Co znamená střední zátěž:

Je naprosto OK začít s menšími cíli a postupně se posouvat k náročnějším. Je to chytřejší strategie, která má prokazatelně lepší výsledky – když si dám náročný cíl hned na začátku, sníží se pravděpodobnost, že se mi podaří ho dosáhnout a tento prvotní neúspěch mě odradí od pokračování.

Naplánuj si trénink na tu část dne, kdy máš nejvíc energie

To může být první věc po probuzení, před prací nebo studiem, místo oběda nebo večer, když skončí tvoje povinnosti.

Další tipy jak úspěšně cvičit pro duševní zdraví

 • Prováděj činnosti, které tě baví
 • Cvič v pohodlném oblečení na příjemném místě
 • Odměň se za dosažené cíle
 • Trénuj s kamarádem nebo v partě

Jak jednoduše cvičit nebo trénovat, pokud nemáš po ruce fitness centrum    

 • Cvič doma nebo na zahradě – uklízej v bytě nebo domě, pracuj na zahradě, zameť před domem, vykliď nepoužívané věci z garáže nebo sklepa.
 • Využij pro trénink cestu do práce nebo do školy – kde to jde, snaž se omezit jízdu autem a choď pěšky. Jezdíš výtahem? Začni chodit po schodech.
 • Hýbej se s rodinou – hraj si aktivně s dětmi nebo vytáhni partnera na společný běh, plavání nebo hodinu jógy.
 • Cvič pro zábavu kdekoliv – protáhni se před televizí, projdi se se psem v parku, vyraž s partou na bowling.

Rate this post